A viktoriánus kor (1837-1901) egyike volt azon brit időszakoknak, melyet előszeretettel képzelünk romantikusabbnak, illetve szebbnek mint amilyen valójában volt. Persze ez a kor volt a szép ruhák, elegancia korszaka, de ne feledjünk el néhány furcsaságot, mai szemmel ijesztő dolgot ebből a korból.
Nem is gondolnánk, hogy európai őseink 100 évvel ezelőtt mennyire másképp reagáltak szeretteik elvesztésére. Nézzünk néhány érdekességet
-Ha valaki meghalt a viktoriánus Angliában, akkor a nőknek tilos volt ékszert viselniük. Kibúvót jelentett ezalól a szénből készült “drágakő”, ezért ilyen kővel szerelt ékszereket hordtak drága gyémántok, és smaragdok helyett.
Illetve aki tényleg betartotta az ékszer nélküli időszakot, az csak egy darab szenet hordott magával.
Amikor már letelt a gyász első periódusa, már megengedőbb volt a hagyomány. Az elhunyt hajából készült gyürüt is lehetett hordani. Eléggé bizarr mai szemmel, nem?
Ha valaki meghalt egy viktoriánus háztartásban, akkor az összes tükröt le kellett fedni. Nem feltétlenül azért, mert a tükör valamiféle kísérteties átjáró lenne a túlvilágra, hanem azért mert úgy gondolták, hogy ha összetörik a tükör, akkor az balszerencsét hoz, és mások is megfognak halni a házban. Egyébként éppen ilyen okból, csak fejjel előre vitték ki a holtesteket is a házból, mert úgy gondolták, hogy így nem követi senki majd a holtat a sorban.
Mivel akkoriban még nem volt eléggé fejlett az orvos tudomány, nem mindig pontosan tudtak különbséget tenni például a kómás beteg, és a tényleges halál között. Ezért gyakran történt meg, hogy élve temettek el emberek. Az akkori emberek is tisztában voltak ezzel, ezért a koporsókba egy kis madzagot vezettek, ami a temető gondnok szobájába vezetett, kicsi csillingelőkre erősítve. Ha valakit élve temetnek el, akkor így jelezni tudott a koporsóból hogy még életben van. Eléggé ijesztő lehet egy koporsóban ébredni, nem?
Kezdetben az is bevált szokás volt, hogy az ember a halála után vitte oda az alanyt, hogy örökítse meg a festő az elvesztett rokont. Viszont akkor terjedt el igazán a dolog, amikor feltalálták a fényképezőgépet. Ezután rengetegen fotózkodtak elhunyt szeretteikkel. Ilyen képekről korábban írtunk már, itt érthető el.
Érdekes korszak lehetett ez a Viktoriánus kor, én kíváncsiságból eltöltenék ott pár napot. Nem véletlen, hogy ebből a korból származik a legtöbb kísértet história, elég csak a hétköznapi képeket megnézni.
Megjegyzések:
Powered by Facebook Comments